שאלות ותשובות

רקע

לנטיעת עצים השפעה עצומה על שיפור איכות הסביבה והמאבק במשבר האקלים.

עצים מפחיתים בזיהום אוויר, מווסתים טמפרטורה, מעשירים את המגוון הביולוגי, מייצרים חמצן, מקבעים גזי חממה מהאטמוספירה ובעלי עוד תכונות רבות שתורמות לאדם ולכדור הארץ. בנוסף, לעצים יש ערך חברתי, תרבותי וכלכלי כך שככל שנרבה בנטיעתם כך נרוויח יותר.

לתועלות נוספות שיש בעצים ניתן לקרוא כאן

עצים הניטעים בערים מספקים להם לא רק ערך אקולוגי, אלא גם בריאותי וכלכלי ומשפרים משמעותית את איכות חיי התושבים בערים. לכן זה רק מתבקש שבישראל, הנחשבת לאחת המדינות הצפופות בעולם שמרבית אוכלוסייתה מתגוררת בערים, יינטעו בצורה אחראית עצים רבים ככל שניתן במרחב הבנוי.

לקריאה נוספת על התועלות שבנטיעת עצים בערים ניתן לקרוא כאן.

מידע על הפרויקט

לכולם. בין אם אתם חברות עסקיות אחראיות המעוניינות לשפר את הערך שאתן מייצרות עבור הסביבה ולהשאיר חותם גם על הדורות הבאים; רשויות מקומיות או ארגונים המעוניינים לתרום בהקצאת שטח לנטיעה או לסייע לנו במציאה ובהכשרה של שטחים כאלו, או לעזור בפרויקט בשמירה ומעקב על העצים שניטעו, או בין אם אתם אנשים פרטיים המעוניינים לעשות את חלקכם למען הסביבה בצורה מקצועית ואיכותית, או מתנדבים המעוניינים לנטוע או לתחזק עצים בקהילה ומחוצה לה. אם אתם מזדהים או משתייכים לאחת מהקבוצות הללו – הפרויקט הזה נועד לכם.

הערך המתקבל מהפרויקט הוא בראש ובראשונה עבור הקהילה, העיר והסביבה כולה. מתוך כך, עסקים שבוחרים לקחת חלק בפרויקט נהנים מחיזוק הקשר שלהם אל הקהילה, ממיצובם כאחראיים כלפי בעלי העניין ואולי הכי חשוב – כתורמים לסביבה ומשאירים חותם חיובי לדורות הבאים. בנוסף, עסקים יכולים לבחור לתרום לפרויקט יער האקלים כפעולה של "איזון פחמני" אשר תאזן את פליטות גזי החממה הנוצרים כתוצאה מפעילות שוטפת/ נקודתית של החברה.

מייצגים עסק המעוניין להצטרף ליוזמה? לחצו כאן

עלות הפרויקט נקבעת לפי מחירו של עץ בודד בסך של 85 ש"ח, במכפלות של מספר העצים. זוהי עלות כוללת, המבטיחה נטיעה ותחזוקה איכותית בחתך של המרכיבים הבאים:

  • הגעת השתיל, הקמת פעוטון-עצים, העברה של השתיל לעציץ 10 ל' עם מצע שתילה, דאגה ופיקוח במשך שנה עד התחזקות השתיל.
  • עבודה מול רשויות מקומיות מכל רחבי הארץ לאיתור שטחים רלוונטיים, רתימת קהילה וביצוע עבודות הכנה.
  • אחרי שנה בפעוטון, העברה של השתיל לשטח נטיעת הקבע, חיבור מערכת השקייה בשטח, נטיעה בפועל בשיתוף קהילות מקומיות (איזה כיף!) עם קומפוסט, אוסמוקוט, מיקוריזה וסמוכות מייצבות.
  • לבסוף, פיקוח תקופתי על השטח במשך שנתיים נוספות.

פרק הזמן הממוצע מהזמן שבו הרשות מתחילה את תהליך אשרור הכניסה לפרויקט ועד ליום הנטיעות, הוא 1-6 חודשים.  בזמן הזה נערכות פגישות סיור בשטחים הפוטנציאלים, הכנות הקרקע על ידי הרשות המקומית, פרישת מערכות השקייה ולבסוף ימי הנטיעות בשיתוף הקהילה המקומית.

מהם שלבי הפרויקט

לפרויקט 3 שלבים מרכזיים:

בשלב הראשון, מטופלים השתילים במשך שנה ב"פעוטון-עצים" – שטח הממוקם במוסדות חינוך, בתי אבות, מוסדות שיקומיים וכו'. זאת על מנת להכינם לשלב הבא – הנטיעות בשטח.

בשלב השני, נבחר שטח מתאים לנטיעה על פי סט של קריטריונים קבועים ונבצע את הליך הנטיעה בעזרת הקהילה המקומית ומתנדבים.

בשלב השלישי, נפקח אחר השטח הנטוע  למשך שנתיים נוספות ונוודא כי יער האקלים פורח ומשגשג.

להרחבה על שלבי הפרויקט לחצו כאן

הפעוטונים הם מקומות בהם אנו מגדלים את העצים הצעירים כדי שיגדלו ויתחזקו לקראת נטיעות הקבע. הפעוטונים ממוקמים בתוך חצרות בתי ספר, מוסדות טיפול ושיקום, בתי אבות וארגונים עסקיים. וכך אין צורך בהערכות מיוחדת, נסיעה או הפסד של ימי עבודה או לימודים על מנת להשתתף בפרויקט, והעצים נמצאים קרוב לעין, קרוב ללב ויש מי שירוויח מליווי העצים בשלב זה. בשלב ה"פעוטון" ישתלו תלמידים, מטופלים ועובדי הארגונים שתילים בדליים של 10 ליטר (בהנחיית צוות יוזמת האנרגיה הטובה), המחוברים למערכת השקיה. הטיפול המסור שהשתילים מקבלים מאפשרים להם לגדול ולהתחזק בתנאי השגחה וטיפוח לפני נטיעתם קבע.

האחריות שלנו אינה מסתכמת בנטיעה בלבד, אלא בהבטחה כי יערות האקלים פורחים ומשגשגים לאורך זמן ובכך ממלאים אחר ייעודים לייצר אימפקט סביבתי וחברתי גדול ולטווח ארוך. לשם כך, ראשית כל אנחנו מוודאים כי השטח המיועד לנטיעות נמצא תחת אחריות מלאה של הרשות המקומית ואין עליו תוכניות בנייה (שטח ציבורי פתוח). אנו מבצעים את הנטיעות בצורה המקצועית ביותר ומוודאים התאמת מיני עצים לסוגי קרקעות ואזורים אקלימיים וגיאוגרפיים שונים. כל עץ ניטע בתוספת מגוון חומרי הזנה וחיזוק וכמובן שילוב מערכות השקיה מתקדמות של חברת נטפים. לאחר הנטיעה אנחנו מפקחים ומוודאים כי התחזוקה של היער נעשית כמצופה, גם אם המשמעות היא החלפת עצים שלא נקלטו בחדשים.

מידע על המיזם

יער האקלים החל לפעול בצורה מלאה כאחד הפרויקטים של יוזמת האנרגיה הטובה בינואר 2020. העץ הראשון ביער ניטע 5 חודשים אחר כך. 

לפרויקט יעד שנתי של נטיעת 10,000 עצים כל שנה בכל אחת מ-5 השנים הקרובות.

פרויקט יער האקלים תורם לאיכות הסביבה ולמאבק במשבר האקלים דרך שיפור מעשי באיכות החיים של תושבי הערים מאז ראשית שנת 2020. היקפי היערות שננטעו בשנים אלו הם עדות חיה להצלחת הפרויקט. הודות לניסיון ולמקצועיות של צוות היוזמה, והיכולת לגייס שותפים נאמנים מהמגזר העסקי, מרשויות ומהקהילה, אנחנו מבטיחים כי יער האקלים יפרח וישגשג לאורך זמן. למתחם הנטיעות

בהחלט. עץ הוא מכונה עתיקה ומופלאה לשאיבת CO2 מהאטמוספירה וקיבועו חזרה לקרקע. ביער האקלים אנחנו מאפשרים לתורמים אינדיבידואלים או עסקיים לאזן את פליטות גזי החממה שהם מייצרים דרך נטיעת עצים התואמת את כמות הפליטות שלהם. יוזמת האנרגיה הטובה הינה ארגון ללא מטרות רווח שמתכנן, מקים ומתפעל כבר למעלה מעשור מגוון רחב של פרויקטים שכולם נועדו להפחית ולקבע פליטות גז חממה,  וניתן לבצע איזון פחמני דרך כל אחד מהפרויקטים שלנו.

כמות הפחמן שמקבע עץ אחד תלויה במספר רב מאוד של גורמים, החל ממין העץ, תנאי בית הגידול שלו (אקלים, סוג הקרקע , מיקום גיאוגרפי) וכן אופן הטיפול והתחזוקה שלו (השקייה, דישון, תחזוקה שוטפת מיטבית). ביער האקלים, אנחנו מסתמכים על חוקרים ומחקרים מהשורה הראשונה בארץ ובעולם בחישוב כמויות הפחמן שמקבע עץ בפרויקט ולוקחים בחשבון שלל היבטים כגון גודל סופי של העץ, אופי התחזוקה שלו, הפחתה של הפחמן הנפלט כתוצאה מהנסיעות, עלויות האנרגיה של מערכת ההשקייה ועוד. יחד עם זאת, אנו נדרשים לבצע הערכת ממוצע של העצים שלנו, ואותה מכילים לטווח של 20 שנה (הטווח המקובל לחישוב הקיבוע הפחמני של עצים) אחרי שקלול כל הנתונים – עץ ביער האקלים מאזן 896 ק"ג של פחמן דו-חמצני.

נטיעת עצים נחשבת לאחד המהלכים האפקטיביים ביותר שהאדם יכול לבצע בכדי להלחם במשבר האקלים ובשיפור איכות החיים. יחד עם זאת, נטיעת עצים צריכה להעשות באחריות ובמקצועיות. ללא ידע וניסיון מתאימים בבחירת השטח הנכון, הזנים המתאימים והדרכים לשמור עליהם לאורך זמן ולדאוג לאריכות חייהם, המהלך עלול שלא להביא לתועלת ואף ליצור נזקים אקולוגיים ואחרים.

בזמן הקניה, עומדת לכם האופציה לבחור העדפה ספציפית לאזורהגאוגרפי של הנטיעה. אנחנו מצדנו נדאג למלא אחר מבוקשכם בהתבסס על הפריסה הארצית של יער האקלים.

מרגישים מוכנים לרכישה? לחצו כאן

אחרי שתהליך הקניה יושלם, נעביר לכם תעודה מהודרת על השתתפות ביער האקלים עם מספר העצים שרכשתם ועוד כמה מספרים על תרומתכם לסביבה.

חשוב לדעת: פרויקט השתילה מתחיל רק לאחר שהצלחנו להגיע לכמות מקסימלית של עצים בתא שטח מסוים. בכל מקרה, אנחנו נדאג לעדכן אתכם בהודעה מסודרת מתי והיכן העצ/ים שלכם ניטע/ו.

כל רכישה של עץ ביער האקלים מזכה את התורם.ת בתעודה מהודרת המציינת את היקף תרומת העצים שנרכשו לפרוייקט. בתעודה מופיעות גם הקואורדינטות המדויקות של השטח בו ניטעו העצים, כך שלעולם תוכלו לפקוד את המקום עם העצים המלבלבים בזכותכם!

ניתן להוסיף הקדשה מיוחדת לתעודה שניתנת על רכישת העצים.

כמובן! אנחנו תמיד שמחים לקבל עוד נוטעים ומתנדבים בימי הנטיעות. אם אתם מעוניינים לנטוע את העץ בעצמכם, צרו איתנו קשר ונדאג לעדכן אתכם בכל התיאומים הרלוונטיים.

בתעודה שמונפקת לכל מי שרוכש עץ בפרויקט מופיעות בין היתר גם הקואורדינטות המדויקות של השטח בו ניטע העץ שלכם, כדי שתוכלו לחזור, לבקר את העץ, לראות אותו גדל, ואפילו להגניב איזה חיבוק.

יוזמת האנרגיה הטובה (ע"ר) היא מיזם חברתי לשינוי אקלים הפועל משנת 2006 וכעמותה רשומה משנת 2008. היוזמה מפתחת פרויקטים ייחודיים וחדשניים ליישום טכנולוגיות וביצועים סביבתיים תוך השגת רווח חברתי. הפרויקטים משלבים אקולוגיה מעשית לצד חינוך והסברה, והם צומחים ומתנהלים במוסדות חינוך, קהילות עירוניות וכפריות מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל, בארגונים ללא כוונת רווח, במפעלים ובעסקים.

ליוזמת האנרגיה הטובה ניסיון של למעלה מעשור בפרויקטים לנטיעות עצים, כולל נטיעות במוסדות חינוך ברחבי הארץ, נטיעות עצים למטרות איזון פחמני, אירועי נטיעות עבור חברות עסקיות, הקמה, תחזוקה ותפעול של מערכי נטיעות משלב הגעת השתיל ועד נטיעת הקבע.

דילוג לתוכן